Camino Europe PL
Start Aktualności Spotkanie plenarne w Eschlkam
Spotkanie plenarne w Eschlkam

W miniony weekend (25.07.-27.07.) miało miejsce kolejne międzynarodowe spotkanie uczestników projektu „Europejskie Drogi św. Jakuba” w bawarskiej miejscowości Eschlkam, w którym uczestniczyli przedstawiciele Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Czech, Słowacji i Polski. Nasz kraj reprezentowali: prezes Fundacji Porozumienie Wzgórz Dalkowskich Tadeusz Walkowiak oraz koordynator projektu z ramienia LGD Światowid Sławomir Kozłowski.


 

Uczestnikiem polskiej delegacji był także prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” Emil Mendyk (www.camino.net.pl). Spotkanie plenarne zbiegło się z jubileuszem dziesięciolecia istnienia Wschodniobawarskiej Drogi św. Jakuba.
 

Na piątkowym spotkaniu omawiano przede wszystkim kwestie związane ze stanem bawarskiego projektu kooperacji tamtejszych LGD-ów, przeszłością i teraźniejszością pielgrzymowania na Drodze św. Jakuba oraz, co dla nas jest kwestią szczególnie ważną sprawy związane z platformą informatyczną oraz szkoleniem przewodników na drogach jakubowych. Nasi partnerzy podkreślili ogromne zaangażowanie naszego kraju w realizację projektów częściowych oraz bardzo pozytywnie ocenili podjęte dotychczas działania: wydanie Przewodnika turystycznego, utworzenie strony narodowej w ramach Projektu czy stworzenie filmu omawiającego odcinki Wielkopolskiej, Dolnośląskiej i Sudeckiej Drogi św. Jakuba.
 

Drugi dzień spotkania w Eschlkam został w całości poświęcony obchodom jubileuszowym. W programie uroczystości dominowała pielgrzymka od miejscowości Kdyně w Czechach do Eschlkam. Trasa przejścia pielgrzymkowego liczyła około 16 km i trwała kilka godzin. Uczestnicy pielgrzymki mieli okazję zapoznać się z urokiem mijanych miejscowości, poznać pokrótce historię zabytków i uczestniczyć w poświęceniu kaplicy na drodze jakubowej w Seugenhof. Na zakończenie pielgrzymki odbyła się uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Eschlkam, którą celebrował biskup Pilzna- Frantisek Radkowski oraz wikariusz generalny Ratyzbony ks. Michael Fuchs.
 

Spotkanie w Eschlkam pokazało nam po raz kolejny, że projekt Europejskie Drogi św. Jakuba nie jest tylko jednym z wielu projektów realizowanych „na papierze”, lecz niesie ze sobą potężną dawkę integracji państw Europy Środkowej, które jeszcze nie tak dawno stały po dwóch stronach Żelaznej Kurtyny.

 

Przygotował

Sławomir Kozłowski

 

 

 

Droga Świętego Jakuba

-

Projekt współpracy „Europejskie Drogi św. Jakuba” finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach
osi 4 Leader Działanie 421 - Wdrażanie projektów współpracy w zakresie operacji polegającej na realizacji
projektu współpracy, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - Europa inwestująca w obszary wiejskie.